scorecardresearch

mut ta karpuz yetiştiriciliği

3.050 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Mut ilçesinde alternatif ürün olarak üretilen karpuzların hasadına başlandı.
İlçeye bağlı Mirour köyü'nde erik ve kayısıya alternatif olarak karpuz yetiştiren Soner Huylu, 8 dönümlük arazisinde yapılan deneme ekimlerinin olumlu sonuçlandığını ve ürünlerin hasadına başlandığını söyledi.

Deneme ekimlerinin 3 yıldan beri Mut Kaymakamlığı tarafından yürütüldüğünü anlatan Huylu, 8 dönüm alandan 50 ton civarında karpuz aldığını kaydetti.

Huylu, Güneydoğu Anadolu ve Adana yöresinde karpuz hasadının tamamlanmak üzere olduğunu dile getirerek "İlçemizde karpuz hasadının yeni başlamış olması ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Üretimde suni yada hayvansal gübre kullanmıyorum. Yalnızca sulama ve çapalama ile yetiştiriyorum. Halkımız ilçemizde yetişen bu ürünlere büyük ilgi gösteriyor, karpuzların doğal ve daha tatlı olması satışlarımızı da artırıyor" dedi.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Levent Abaş da, kaymakamlık tarafından yapılan örnek serada yapılan çalışma sonucunda Göksu Irmağı kenarındaki sulak arazilerde alternatif ürün olarak karpuz üretimine başlandığını bildirdi.
Etiketler